Niemiecka gospodarka w coraz gorszym stanie.

Zachodni sąsiedzi przechodzą poważne problemy – recesja gospodarcza, której doświadczają odbija swe negatywne piętno na wielu krajach Europy i świata, w tym również na polskim rynku. Od kiedy tak zły stan gospodarki niemieckiej się utrzymuje oraz co przyczyniło się do tendencji spadkowej trendu?

Oczekiwania a rzeczywistość

Analitycy oczekiwali w połowie 2018 roku spadku produkcji przemysłowej o maksymalnie 0,8 proc. Niestety zbyt optymistyczne prognozy nie ziściły się, ponieważ w listopadzie 2018 roku odnotowano spadek na poziomie 4,7 proc. Należy zauważyć, że na przełomie lat 2017 i 2018 gospodarka przemysłowa z miesiąca na miesiąc miała tendencję wzrostową. Dopiero w pierwszym kwartale zauważono pierwszy spadek, który sprawił, że w połowie roku trend utrzymywał się na poziomie 0 proc. Gospodarka niemiecka z tak ogromnymi problemami borykała się ostatnim razem w 2012 roku, a wcześniej w latach 2007 i 2008 kiedy miejsce miał kryzys światowy.

Recesja niemieckiej gospodarki, a Polska

Niemcy graja bardzo ważna rolę w polskiej gospodarce – do zachodnich sąsiadów eksportujemy około 22,5 proc. zasobów, natomiast importujemy około 30 proc. Problemy w gospodarce niemieckiej wiążą ze zmniejszoną ilością zamówień, a to w konsekwencji przeradza się na niekorzystne zmiany na rynku polskim. Choć specjaliści przekonują, że trend w naszej gospodarce utrzymuje się na stabilnym poziomie, to jednak im dłużej w Niemczech recesja gospodarcza trwa, tym większe ryzyko, że również gospodarka polska może zacząć spadać.

Co jest przyczyną recesji gospodarczej Niemiec?

Na początku roku 2018 specjaliści bagatelizowali problem, ponieważ tendencja spadkowa trendu nie była na wysokim poziomie. Z miesiąca na miesiąc gospodarka przemysłowa Niemiec malała. Według ekspertów przyczyną takiego stanu rzeczy są przede wszystkim problemy powstające poza granicami kraju. Szczególnie niekorzystne dla Niemiec są konflikty między Chinami, a USA. Niemcy eksportują do Chin znaczną część swoich zasobów, a zmniejszona ilość zamówień ma swoje negatywne skutki w niemieckiej gospodarce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *